Łopuszańska 30-72


Łopuszańska 30-72

Teren między ulicami Łopuszańską, Równoległą i dawną bocznicą kolejową zajmują zakłady przemysłowe i budynki biurowe, z których większość powstała w okresie PRL-u. Funkcjonował tu m.in. Motozbyt, Ośrodek Elektrotechniki Motoryzacyjnej czy Warszawska Spółdzielnia Ogrodnicza. W ostatnich latach powstały Łopuszańska Business Park, Bolero Office czy nowoczesne laboratorium farmaceutyczne KRKA. Są też pozostałości zabudowy mieszkaniowej.

biurowiecbiurowiecfabrykafabrykamagazynmagazynsklepsklep

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Porcelanowa, ulica Równoległa, ulica Łopuszańska
  • Rok powstania:  1950-2013
  • Obszar MSI:  Raków
  • Wysokość:   6 m
  • Funkcja:  biurowa, przemysłowa
  • Styl: 
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Obszar między ul. Łopuszańską, ul. Równoległą i przedłużeniem ul. Szybkiej aż do ul. Łopuszańskiej zajmują warsztaty, magazyny, laboratoria, obiekty przemysłowe i budynki biurowe. Całość ze względu na dojazd można podzielić na dwie części: północną przy ul. Równoległej (9, 9A, 5 i 8) oraz południową przy ul. Łopuszańskiej (30, 32, 34, 36, 38 i 72) i ul. Równoległej (2 i 4). Na terenie mieści się również ul. Porcelanowa. Układ ten ma odzwierciedlenie w podziale dawnych gruntów ornych.

Ulica Porcelanowa powstała w latach 30-tych XX wieku w wyniku rozparcelowania działki rolniczej. Powstały tu cztery domostwa. Zabudowa nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. W 1954 roku ulica uzyskała swoją nazwę. Z biegiem lat mieszkańcy zaczęli opuszczać domy, a nieremontowana zabudowa legła w gruzach. Dzisiaj ulica jest niemal niezamieszkana. Budynek nr 5 zaadaptował sąsiedni zakład, pozostałe (#9/11 i #17, #19) rozpadły się na początku XXI wieku. Najdłużej zamieszkany był budynek nr 19 [29]. Uliczkę dość trudno znaleźć, mieści się między budynkami przy ul. Łopuszańskiej 32 i 34 i jest z obu stron ogrodzona siatką.

Obiekty, pomniki, tablice:

Łopuszańska 30

Jednopiętrowe zabudowania przy ul. Łopuszańskiej #30 istnieją co najmniej od lat 70-tych XX wieku. Obecnie znajduje się tu m.in. salon stolarski Styl Drzewa, a w drugim budynku producent grzejników MagInstal (spółka w 2006 roku zakupiła prawo użytkowania wieczystego gruntu z budynkiem biurowo-magazynowym, który został zmodernizowany w 2007 roku [30]).

Łopuszańska 32

Przy ul. Łopuszańskiej #32 mieści się biurowiec firmy Carl Zeiss [3], Dział Metrologii Przemysłowej [16]. To kameralny, elegancki budynek oferujący ok. 1150 m2 powierzchni całkowitej (zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym, są tu półkolumny, pilastry, a wejście jest lekko cofnięte, charakterystyczny jest też potężny gzyms). Obiekt posiada trzy kondygnacje naziemne oraz użytkowe poddasze. Gęsto osadzone okna zapewniają dostęp światła dziennego. Do dyspozycji są naziemne miejsca parkingowe [4].

Początkowo mieściły się na tej posesji Warszawskie Zakłady Budowy Urządzeń Chemicznych [5]. Produkowano w nich aparaturę chemiczną bezciśnieniową, zbiorniki do magazynowania paliw płynnych i olejów, cysterny do przewozu paliw i inne lekkie konstrukcje stalowe [22]. W latach 60-tych XX wieku posesję zajął Ośrodek Koordynacyjny Elektrotechniki Motoryzacyjnej, który umieścił tu magazyny i bakeliciarnię (produkowano w nich bakelit, najstarsze syntetyczne tworzywo sztuczne) [5]. Dzisiejszy budynek biurowy powstał między 2008 i 2010 rokiem w miejscu parkingu przy ulicy. Został połączony ze znajdującym się na posesji ciągiem dawnych magazynów i pomieszczeń przemysłowych.

Łopuszańska 34

Pod numerem #34 zachował się trzykondygnacyjny, przedwojenny dom mieszkalny na planie kwadratu [23].

Łopuszańska 36

Kompleks przy ul. Łopuszańskiej #36 stanowią dwie części. Pierwszą (zachodnią, starszą) tworzą podłużne hale, prostopadłe do ul. Łopuszańskiej, duża hala na planie prostokąta głębi posesji oraz szereg mniejszych zabudowań. Są one wynajmowane jako przestrzeń magazynowo-biurowa. Drugą część (wschodnią) tworzą dwa budynki na planie zbliżonym do kwadratu, budynki magazynowe i liczne parkingi.

Podobno nieruchomość nazywana jest magazynami w ogrodzie botanicznym, gdyż znajduje się tu ponad 300 gatunków drzew i krzewów [13]. Na posesji znajduje się do wynajmu 12 budynków, których łączna powierzchnia wynosi 21000 m2. Część z nich to nowsze realizacje, pozostałe pochodzą z lat 50-tych XX wieku [18].

W latach 60-tych XX wieku, zapewne w części zachodniej, mieściły się magazyny Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej, które gwarantowały zaopatrzenie Warszawy w warzywa i owoce w sezonie zimowo-wiosennym [8].

W 1949 roku powstało przedsiębiorstwo państwowe Centrala Handlowa Przemysłu Motoryzacyjnego Motozbyt. Na początku lat 50-tych XX wieku rozpoczęło budowę centralnych magazynów położonych przy ul. Łopuszańskiej [7]. Większość zabudowań powstała w części wschodniej pod koniec lat 80-tych XX wieku, w tym rozległe parkingi na sprzedawane samochody. W 1992 roku po prywatyzacji powstała spółka Motozbyt SA, która w 2012 roku przekształciła się w Łopuszańska Nieruchomości SA [7].

W 2011 roku planowano umieścić w miejscu parkingu przy ulicy budynek biurowy Motozbytu, jednak realizacja nie doszła do skutku.

W północnej części działał tor gokartowy firmy Racing Center Warsaw. Miał on ok. 900 m długości i szerokość 3-5 metrów, był o asfaltowej nawierzchni. Powstał w 2016 roku [19] i działał do 2019 roku.

Łopuszańska Business Park

Łopuszańska Business Park (ul. Łopuszańska #38, #38B, #38C, #38D) [9] to dwa biurowce (38C i 38D), hala biurowo-magazynowa (38B) oraz kompleks niskich pawilonów po zachodniej stronie uliczki dojazdowej (38, litery od A do F).

Biurowce (38C i 38D) zbudowano w latach 2012-2013 [9]. Budynki oferują 8300 m2 i 8500 m2 powierzchni biurowej. Pomiędzy nimi znajduje się wewnętrzne patio [21]. Znajduje się w nich siedziba Alior Banku. Hala biurowo-magazynowa (38B) powstała od września do grudnia 2004 roku. Inwestorem było Ghelamco Poland, a konstrukcję wykonał Karmar. Całkowita powierzchnia wynosi 13523 m2 [10]. W jednym z pozostałych budynków (38, podłużny pawilon B) mieści się klub walki Palestra, w którym trenują miłośnicy Kickboxingu, MuayThai, Tajskiego Boksu, K-1, JiuJitsu czy MMA. Do dyspozycji jest sala 560m2, w której znajduje się profesjonalny ring, dwie duże maty: 200m2 (boks) oraz 140m2 (zapasy), siłownia, worki i gruszki bokserskie, instalacje do crossfit, tarcze oraz sprzęty do treningu sportów walki [20].

W okresie PRL-u w głębi posesji znajdowała się Hala Montażowa Przedsiębiorstwa Wystaw i Targów. Powstała w 1962 według projektu Marka Ambroziewicza i Leona Pilicha [5]. Była podwieszana, ze świetlikiem, wykonana z betonu dla bezpodporowego osłonięcia powierzchni ponad 1000 m2. Przeznaczenie hali wymuszało rozpiętość nie mniejszą niż 30 m, co skutkowano nietypową konstrukcją [11]. Oprócz hali na posesji mieściły się magazyny z trzema poprzecznymi skrzydłami, główny budynek przy wjeździe na teren (również nietypowo sklepiony) oraz spory wewnętrzny podłużny dziedziniec z halami po obu stronach. Od strony ulic znajdował się parking oddzielony od zakładów znacznym zadrzewieniem. Teren ten został zabudowany dzisiejszą halą 38B.

CARSED

W 1945 roku na posesji przy ul. Łopuszańskiej #72 znajdował się dom mieszkalny. W okresie PRL-u istniał tu duży kompleks, który tworzyły trzy większe budynki. W 2009 roku w pawilonie od strony ul. Łopuszańskiej mieściły się sklepy m.in. z częściami samochodowymi i meblami kolonialnymi, natomiast hale w głębi posesji były użytkowane w niewielkiej części. Następnie zabudowę wzdłuż ulicy wyburzono, a w latach 2011-2013 zmodernizowano pierwszą halę na potrzeby Spółki Carsed.

11 września 2014 roku został tu otwarty piąty salon Carsed. Znajduje się tu nowoczesne centrum serwisowe aut Volkswagen, Seat i Skoda wraz z blacharnią i lakiernią oraz salon samochodowy [14].

27 kwietnia 2016 roku zostało tu otwarte pierwsze w Polsce Centrum Flotowe, dedykowane obsłudze klientów biznesowych. Ma ono 1200 m2 i mieści salon SEAT-a, autoryzowany serwis, warsztat blacharsko-lakierniczy, stację kontroli pojazdów i punkt ubezpieczeniowy. Do dyspozycji jest pięć sal konferencyjnych oraz lobby dla oczekujących. W specjalnej hali znajduje się 15 stanowisk montażu indywidualnego wyposażenia [15].

Równoległa 2

Narożny budynek przy ul. Równoległej #2 powstał w 2009 roku. Ma cztery kondygnacje, w tym pierwszą cofniętą i wspartą słupami, obłożoną kremową okładziną. Wyższe kondygnacje pokrywają szare płyty. Pośrodku narożnej (skośnej), pięcioosiowej fasady umieszczono jeden półkolisty balkon. Z kolei od ul. Równoległej znajduje się nadbudówka i oszklona klatka schodowa, wysoka na dwie kondygnacje. Od północy do budynku przylega parking.

Obiekt udostępnia 3200 m2 powierzchni biurowej [28].

Bolero Office Point

Bolero Office Point znajduje się przy ul. Równoległej #4. Cała inwestycja miała składać się z trzech budynków. Pierwszy budynek biurowy ma siedem kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Dysponuje 187 miejscami parkingowymi. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 11301 m2 [1]. Powierzchnia użytkowa drugiego budynku w standardzie A ma 2013 m2. Jest w nim też 60 miejsc parkingowych [2]. W budynku mieści się m.in. centrum konferencyjne Metrum 3/4 [17]. W osobnym, podłużnym pawilonie na posesji mieści się laboratorium UL International Polska [25].

Po II wojnie światowej znajdował się tu dom mieszkalny. Gdy na teren wkroczył przemysł, mieściła się tutaj baza postojowa z wąskimi pawilonami wzdłuż ul. Równoległej. W północnej części była też posesja z domkami, być może letniskowymi na sprzedaż.

Budowę I etapu rozpoczęto we wrześniu 2012 roku, a zakończono w styczniu 2014 roku. Inwestorem był Real Management. Autorem projektu było biuro PRC Architekci, a Erbud był generalnym wykonawcą. Roboty żelbetowy wykonał JP Contracting [1].

Budowa II etapu rozpoczęła się w 2019 roku w miejscu dawnej hali magazynowej powstałej po 1980 roku (z rampami dla ciężarówek). Zakończono ją w czerwcu 2020 roku (jednocześnie wyburzono znajdujące się na południu garaże). Projekt architektoniczny jest autorstwa Architekci Dawidczyk & Partnerzy [2].

Równoległa 8

Przy ul. Równoległej #8 mieści się siedziba firmy technologicznej Parker Hannifin [24]. Kompleks powstał między 2001 i 2005 rokiem.

KRKA

Centrum KRKA (ul. Równoległa #5) tworzą dzisiaj magazyn z dystrybucją, obiekt produkcyjny i budynek administracyjny mający 3000 m2 powierzchni, przy 7000 m2 powierzchni użytkowej. To jeden z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Polsce. Magazyn wysokiego składowania, o wysokości 26 metrów, mieści ponad 2400 miejsc paletowych. Praca w magazynie jest w pełni zautomatyzowana. W budynku produkcyjnym powstają leki w postaci stałej (tabletki i tabletki powlekane), a moc produkcyjna dochodzi do 400 milionów tabletek rocznie. Praca odbywa się w systemie trzyzmianowym i obejmuje wszystkie fazy procesu wytwarzania leków: naważanie, granulację, tabletkowanie, powlekanie i pakowanie. Fabryka posiada także własne, specjalistyczne laboratorium kontroli jakości. Obiekt uzyskał wyróżnienie w kategorii budynków przemysłowo-administracyjnych w konkursie "Budowa roku 2000" [6].

Firma farmaceutyczna Krka rozpoczęła działalność w Polsce w 1974 roku. Pierwsze kontakty handlowe odbywały się za pośrednictwem przedstawicielstwa Jugolek z Centralą Farmaceutyczną Cefarm oraz z importerem Ciech-Polfa. W 1993 roku zarejestrowano przedsiębiorstwo Krka Polska i podjęto decyzję o budowie centrum produkcyjno-dystrybucyjnego (teren ten nie był wcześniej zagospodarowany). We wrześniu 1997 roku został wmurowany kamień węgielny. Budowa centrum została zakończona w lecie 1999 roku. Uruchomiona została wtedy też hurtownia leków. Na początku 2000 roku przedsiębiorstwo przeniosło się do nowej siedziby. W grudniu 2001 roku została uruchomiona produkcja leków [6].

Równoległa 9

Przy ul. Równoległej #9A mieści się firma Praxis, będąca dystrybutorem produktów branży biurowo-komputerowej [26]. Oprócz kompleksu magazynowego od strony ulicy znajdują się niewielkie budynki biurowe. Zabudowa powstała około 1990 roku.

Na sąsiadującym skrzyżowaniu pozostawiono fragment torowiska. To pozostałość po bocznicach kolejowych, prowadzących do zakładów wzdłuż przedłużenia ul. Szybkiej w kierunku ul. Łopuszańskiej [27]. Bocznice zlikwidowano między 2008 i 2010 rokiem.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:

Ulica Łopuszańska po raz pierwszy pojawia się na początku XX wieku, jako droga biegnąca z osady Zosin do wsi Solipse. W okresie międzywojennym została doprowadzona do szosy krakowskiej. Pojawiły się wówczas na opisywanym terenie pierwsze zabudowania [23].

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Po II wojnie światowej domy znajdowały się w miejscu dzisiejszych posesji przy ul. Łopuszańskiej 32 i 72, przy ul. Porcelanowej i przy ul. Równoległej 4. Resztę zajmowały pola uprawne. W kolejnych latach cały teren od ul. Łopuszańskiej zajęły zakłady przemysłowe. W 1954 roku ulica uzyskała swoją współczesną nazwę [23].

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72

[1980] Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72 (źródło)

Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72

[1980] Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72 (źródło)

Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72

[1980] Porzucone wytwornice asfaltu przy ul. Łopuszańskiej 72 (źródło)

Zakłady na opisywanym terenie

[1982] Zakłady na opisywanym terenie (źródło)

Poila uprawne

[1982] Poila uprawne (źródło)

Warszawska Spółdzielnia Ogrodnicza, oddział Ochota

[1986] Warszawska Spółdzielnia Ogrodnicza, oddział Ochota (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

Większość magazynów i hal z lat 70-tych XX wieku istnieje do dzisiaj. Przedwojenne domy zostały opuszczone na początku XXI wieku. Wtedy zabudowano też północną część terenu.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Palestra

[2006] Palestra (źródło)

Palestra

[2006] Palestra (źródło)

Równoległa 2 - budowa

[2009] Równoległa 2 - budowa (źródło)

Praxis

[2010] Praxis (źródło)

Ul. Porcelanowa

[2011] Ul. Porcelanowa (źródło)

Ul. Porcelanowa

[2011] Ul. Porcelanowa (źródło)

Ul. Porcelanowa 1

[2011] Ul. Porcelanowa 1 (źródło)

Ul. Porcelanowa 9/11

[2011] Ul. Porcelanowa 9/11 (źródło)

Ul. Porcelanowa 9/11

[2011] Ul. Porcelanowa 9/11 (źródło)

Ul. Porcelanowa 17

[2011] Ul. Porcelanowa 17 (źródło)

Ul. Porcelanowa 17

[2011] Ul. Porcelanowa 17 (źródło)

Ul. Porcelanowa 19

[2011] Ul. Porcelanowa 19 (źródło)

Ul. Porcelanowa 19

[2011] Ul. Porcelanowa 19 (źródło)

Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt

[2011] Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt (źródło)

Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt

[2011] Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt (źródło)

Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt

[2011] Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt (źródło)

Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt

[2011] Niezrealizowany projekt biurowca Motozbyt (źródło)

Łopuszańska 72

[2011] Łopuszańska 72 (źródło)

Równoległa 2

[2012] Równoległa 2 (źródło)

Carl Zeiss

[2012] Carl Zeiss (źródło)

Carl Zeiss

[2012] Carl Zeiss (źródło)

Łopuszańska 34

[2012] Łopuszańska 34 (źródło)

Zakłady na opisywanym terenie

[2012] Zakłady na opisywanym terenie (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2013] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point - budowa

[2013] Bolero Office Point - budowa (źródło)

Bolero Office Point - budowa

[2013] Bolero Office Point - budowa (źródło)

Łopuszańska 72

[2013] Łopuszańska 72 (źródło)

Salon Seat

[2014] Salon Seat (źródło)

Salon Seat

[2014] Salon Seat (źródło)

Salon Seat

[2014] Salon Seat (źródło)

Salon Seat

[2014] Salon Seat (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2014] Łopuszańska Business Park (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2014] Łopuszańska Business Park (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Bolero Office Point

[2014] Bolero Office Point (źródło)

Łopuszańska 34

[2014] Łopuszańska 34 (źródło)

Łopuszańska 32

[2014] Łopuszańska 32 (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2016] Łopuszańska Business Park (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2016] Łopuszańska Business Park (źródło)

Równoległa 2

[2017] Równoległa 2 (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2018] Łopuszańska Business Park (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2018] Łopuszańska Business Park (źródło)

Carsed

[2018] Carsed (źródło)

Równoległa 2

[2018] Równoległa 2 (źródło)

Równoległa 2

[2018] Równoległa 2 (źródło)

Równoległa 2

[2018] Równoległa 2 (źródło)

Równoległa 2

[2018] Równoległa 2 (źródło)

Łopuszańska 30

[2018] Łopuszańska 30 (źródło)

Łopuszańska 38C-D

[2018] Łopuszańska 38C-D (źródło)

Metrum 3/4

[2018] Metrum 3/4 (źródło)

Łopuszańska Business Park

[2018] Łopuszańska Business Park (źródło)

Łopuszańska 38

[2018] Łopuszańska 38 (źródło)

Łopuszańska 38 - numeracja

[2018] Łopuszańska 38 - numeracja (źródło)

Zabudowania

[2018] Zabudowania (źródło)

Łopuszańska 36

[2018] Łopuszańska 36 (źródło)

Równoległa 4

[2018] Równoległa 4 (źródło)

Równoległa 4

[2018] Równoległa 4 (źródło)

Równoległa 8

[2018] Równoległa 8 (źródło)

Łopuszańska 36

[2018] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2018] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Skrzyżowanie Równoleglej i Szybkiej

[2019] Skrzyżowanie Równoleglej i Szybkiej (źródło)

Motozbyt

[2019] Motozbyt (źródło)

Bolero Office Point II

[2019] Bolero Office Point II (źródło)

Łopuszańska 32

[2019] Łopuszańska 32 (źródło)

Łopuszańska 32

[2019] Łopuszańska 32 (źródło)

Łopuszańska 32

[2019] Łopuszańska 32 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Łopuszańska 36

[2019] Łopuszańska 36 (źródło)

Bolero Office Point II

[2020] Bolero Office Point II (źródło)

Bolero Office Point II

[2020] Bolero Office Point II (źródło)

Zakłady na opisywanym terenie

[2021] Zakłady na opisywanym terenie (źródło)

Opis przygotowano: 2021-01