Osiedla Akacje I-XI


Osiedla Akacje I-XI

Jest to dziesięć osiedli mieszkaniowych, które wybudował Dom Development jako pierwsze. Noszą one nazwy Akacje 1-11 (z wyjątkiem nr 7) i znajdują się na Tarchominie i Nowodworach. Budynki powstały na przełomie XX i XXI wieku, w większości mają pięć kondygnacji.

aptekaaptekaboiskoboiskoping pongping pongplac zabawplac zabawsklepsklepzabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinna

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Christa Botewa, ulica Hanki Ordonówny, ulica Odkryta, ulica Stanisława Barei, ulica Strumykowa
  • Rok powstania:  1998-2010
  • Obszar MSI:  Tarchomin
  • Wysokość:   16 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Dziesięć osiedli mieszkaniowych o nazwie Akacje rozrzuconych jest po terenie Tarchomina i Nowodworów. Deweloperem był Dom Development [1]. Udziałowcami spółki było wówczas przedsiębiorstwo developerskie Gres Investi oraz brytyjska grupa inwestorów prywatnych Woodsford [15].

Osiedle Akacje 7 funkcjonuje jako inwestycja o nazwie Palladium [10].

Akacje 1

Osiedle (ul. Odkryta #29A/B, #29C/D, #29E, #29F) składa się z sześciu pięciokondygnacyjnych budynków wykonanych w technologii tradycyjnej z windami na terenie ogrodzonym i całodobowo strzeżonym. Na osiedlu zamieszkuje 240 rodzin [1]. Budynki mają beżowo-kremową, dość urozmaiconą bryłę, a ostatnia kondygnacja ma naprzemiennie poddasze pod dwuspadowym dachem i wysunięte loggie z bordową okładziną. Piony klatek schodowych są cofnięte i wyższe o jedną kondygnację. Od zachodu znajduje się parking, a między blokami umieszczono piaskownicę w kręgu.

Osiedle zostało oddane do użytku na przełomie 1998 i 1999 roku [1].

Od ul. Odkrytej znajduje się trzykondygnacyjny garaż (dwa pietra i dach), po obu stronach zakończony ślimakami wjazdowymi [1].

Akacje 2

Osiedle (ul. Odkryta #11A/B, #11C/D, #11E, #11F, #11G) składa się z pięciu budynków pięciokondygnacyjnych, wykonanych w technologii tradycyjnej na terenie ogrodzonym i całodobowo strzeżonym. Osiedle składa się z 270 mieszkań przekazanych do użytku na przełomie kwietnia i maja 1999 roku. Wszystkie budynki posiadają windy firmy Otis [1]. Jest to ta sama konstrukcja, co przy osiedlu Akacje 1, z tym że kolor okładziny jest ciemnozielony. Również tutaj między blokami znajduje się piaskownica i place zabaw, a wzdłuż granic działki parkingi.

Podobno w 2000 roku miało powstać osiedle Akacje 2 BIS, na którym zaplanowano 40 mieszkań [17].

Akacje 3

Osiedle (ul. Odkryta #31, #33/33A, #35/35A, #37, #39) składa się z siedmiu sześciokondygnacyjnych budynków wykonanych w technologii tradycyjnej z windami na terenie ogrodzonym i całodobowo strzeżonym. Łącznie na osiedlu zamieszkuje 301 rodzin [1]. Budowę zakończono w styczniu 2001 roku [6]. Generalnym wykonawcą był Dombud [20]. Jest to ta sama konstrukcja, co przy osiedlu Akacje 1.

Mieszkania znajdują się od drugiej kondygnacji, a na zlokalizowano parking. Nie jest on zamknięty, samochody parkują między słupami nośnymi. Plac zabaw został odsunięty od zabudowań i znajduje się przy ulicy. Został otoczony tujami, a oprócz piaskownicy czy huśtawek jest tu również niewielkie boisko.

Na osiedlu mieszkańcy skutecznie uniemożliwili deweloperowi ustawienie słupków blokujących miejsca parkingowe i wykup już raz sprzedanego gruntu [22].

Akacje 4

Osiedle (ul. Odkryta #51, #51B, #51C, #51D, #51E, #51F, #51G) składa się z siedmiu pięciokondygnacyjnych budynków z windami, wykonanych w technologii tradycyjnej. Jest tu 319 mieszkań jedno i dwupokojowych [1]. Budowę zakończono w 2001 roku [7]. Jest to ta sama konstrukcja, co przy osiedlu Akacje 1, budynki są natomiast krótsze, a parkingi ciągną się od północy i południa wzdłuż osiedla. W centralnej części po południowej stronie jest plac zabaw z licznymi drzewami. Wokół bloków prowadzi droga dojazdowa.

Budynek przy ul. Odkrytej 51 na parterze ma lokale usługowe wychodzące na ulice (mieści się tu m.in. sklep spożywczy A&S). Charakterystyczne są skrajne balkony z okrągłą częścią i filarem pośrodku. Powtórzone są one w trzecim budynku w głąb osiedla.

Generalnym wykonawcą był Dombud [20].

Akacje 5

Osiedle (ul. Odkryta #44H/L, #44F/G, #44D/E, #44/44A/C róg ul. Światowida #59A) składa się z 4 budynków z 362 mieszkaniami. Pierwszy etap osiedla przekazano mieszkańcom na przełomie 2000 i 2001 roku, a drugi etap w sierpniu 2001 roku [1]. Bloki w każdym z czterech ciągów są w praktyce szeregowcami. Trzy pierwsze mają po sześć kondygnacji i na dachach mają charakterystyki daszki z pomieszczeniem dźwigów wind. Fasada składa się z pięciu osi, z czego dwie skrajne prawe i jedna lewa mają balkony od strony południowej. Od północy są jedynie okna i wejście do klatki schodowej. Czwarty ciąg wzdłuż ul. Światowida to bloki mające 11 kondygnacji. Na parterze od strony wschodniej znajdują się lokale usługowe, nad którymi umieszczono blaszany dach. Wszystkie budynki mają dach nad ostatnią kondygnacją znacznie wysunięty i wsparty metalowymi podporami.

Wewnątrz osiedla znajduje się plac zabaw dla dzieci i duży trójkątny trawnik. Przy zewnętrznej części posesji umieszczono numerowane miejsca parkingowe.

Generalnym wykonawcą był Dombud [20].

Akacje 6

Osiedle (ul. Odkryta #67A, #67B/C, #67D, #67E, #67F, #67G, #67H, #67I, #67J) składa się z 9 pięciokondygnacyjnych budynków [9] w których jest 474 mieszkań [2]. Budowę zakończono w 2002 roku [9]. Jest to ta sama konstrukcja, co przy osiedlu Akacje 1. Między blokami od południa znajduje się centralny, duży parking, natomiast duży teren wypoczynkowy z placami zabaw umieszczono w północno-wschodniej części za kanałkiem (trzeba tu przejść przez kładkę). Do dyspozycji mieszkańców są ławki, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, kamienne stoły do ping-ponga i szachów czy asfaltowe boisko do koszykówki.

Osiedle sąsiaduje od północy z terenem leśnym [1].

Ceny mieszkań wynosiły między 3000-3300 zł [17].

Akacje 8

Osiedle (ul. Stanisława Barei #1, #3, #5) składa się z trzech siedmiokondygnacyjnych budynków [4] w których przewidziano 284 mieszkania [2]. Zastosowano konstrukcję żelbetową ze ścianami osłonowymi wykonanymi metodą tradycyjną. Wszystkie wyposażone są w windy klasy OTIS. Ogrzewanie budynków zapewniają lokalne kotłownie gazowe. Dachy płaskie zostały pokryte papą termozgrzewalną [4]. Budowę ukończono w 2002 roku [11]. Jest to ta sama konstrukcja, co niższe blogi na osiedlu Akacje 5 (odpowiednio cztery, pięć i cztery segmenty w każdym ciągu). Budynek od ul. Barei jest zakrzywiony pod kątem 45 stopni. Przy nim znajduje się niewielki plac zabaw. Wzdłuż bloków po południowej stronie ciągnie się parking.

Akacje 9

Przy ul. Christa Botewa #4 [12] znajduje się jeden budynek, który ma 6-7 kondygnacji naziemnych, a jego kubatura wynosi 82000 m3 [12]. Mieszczą się tu 293 mieszkania (31-85 m2) [2]. Prace budowlane miały miejsce między październikiem 2003 roku i kwietniem 2004 roku. Wykonawcą były firmy Erbud i Warbud [12]. Charakterystyczne dla budynków są zaokrąglone balkony, często umieszczone w parach obok siebie. Nad ostatnią kondygnacją umieszczono półprzezroczyste daszki.

Budynek ma plan litery G. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się plac zabaw dla dzieci. Budynek jest lekko wyniesiony, pod nim umieszczono garaże. Od południowego zachodu jest też niewielki parking naziemny.

Akacje 10

Przy ul. Hanki Ordonówny znajdują się dwa budynki (#19/19A/G, #21/21A/B), które są kilkukrotnie zagięte pod kątem prostym. Mają sześć kondygnacji nadziemnych (z wyjątkiem narożnika przy skrzyżowaniu ul. Hanki Ordonówny i Mieczysławy Ćwiklińskiej, gdzie jest dziewięć kondygnacji) i jedną podziemną (na której znajduje się parking, wjazd prowadzi z bocznej uliczki od zachodu) [13]. Są to proste, symetryczne bryły z szerokimi balkonami, osłoniętymi w części centralnej.

Zaplanowano tu 202 mieszkania [2]. Osiedle zostało oddane do użytku w 2006 roku [19]. Osiedle jest wyniesione i ogrodzone. Niewielkie piaskownice są między budynkami.

Akacje 11

Przy ul. Strumykowej #69 znajduje się jeden budynek. Jest w nim 77 mieszkań (31-103 m2) [14]. Budowa osiedla rozpoczęła się w maju 2008 roku i została oddana do użytku we wrześniu 2009 roku [21]. To niewielki budynek zaprojektowany w formie tzw. schodkowej. Części budynku mają kolejno 4, 5 i 6 kondygnacji. Na poziomie garażu przewidziano komórki lokatorskie [16]. Za projekt odpowiada Pracownia K2, a wykonawcą był Henpol [14]. Ceny mieszkań zaczynały się od 6050 zł/m2 [21]. Teren rekreacyjny z osobno wydzielonym placem zabaw oraz parking naziemny znajdują się od ul. Światowida.

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Przemiany 1989-2000:

W 1996 roku trzej założyciele Dom Development: Jarosław Szanajca, Grzegorz Kiełpsz i Janusz Stolarczyk rozpoczęli pierwszy projekt mieszkaniowy w historii firmy, warszawską inwestycję Akacje [18]. Osiedla Akacje I-XI powstawały w latach 1998-2010 [14] na dawnych gruntach ornych.

XXI wiek:


XXI wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Akacje 9 - wizualizacja

[2004] Akacje 9 - wizualizacja (źródło)

Akacje 9 - wizualizacja

[2004] Akacje 9 - wizualizacja (źródło)

Akacje 1

[2004] Akacje 1 (źródło)

Akacje 2

[2004] Akacje 2 (źródło)

Akacje 3

[2004] Akacje 3 (źródło)

Akacje 4

[2004] Akacje 4 (źródło)

Akacje 5

[2004] Akacje 5 (źródło)

Akacje 6

[2004] Akacje 6 (źródło)

Akacje X

[2006] Akacje X (źródło)

Akacje XI - wizualizacja

[2009] Akacje XI - wizualizacja (źródło)

Akacje XI - wizualizacja

[2009] Akacje XI - wizualizacja (źródło)

Akacje IX

[2009] Akacje IX (źródło)

Akacje IX

[2009] Akacje IX (źródło)

Akacje 11 - wizualizacja

[2009] Akacje 11 - wizualizacja (źródło)

Akacje 11 - wizualizacja

[2009] Akacje 11 - wizualizacja (źródło)

Akacje 10 - wizualizacja

[2009] Akacje 10 - wizualizacja (źródło)

Akacje 10 - wizualizacja

[2009] Akacje 10 - wizualizacja (źródło)

Akacje 10 - wizualizacja

[2009] Akacje 10 - wizualizacja (źródło)

Akacje X

[2010] Akacje X (źródło)

Akacje X

[2010] Akacje X (źródło)

Rozmieszczenie osiedli

[2010] Rozmieszczenie osiedli (źródło)

Akacje 4

[2013] Akacje 4 (źródło)

Akacje 5

[2013] Akacje 5 (źródło)

Akacje 5

[2013] Akacje 5 (źródło)

Akacje 6

[2013] Akacje 6 (źródło)

Akacje 2

[2013] Akacje 2 (źródło)

Akacje 3

[2014] Akacje 3 (źródło)

Akacje 5

[2014] Akacje 5 (źródło)

Akacje 5

[2014] Akacje 5 (źródło)

Akacje 5

[2014] Akacje 5 (źródło)

Akacje 6

[2014] Akacje 6 (źródło)

Akacje 8

[2014] Akacje 8 (źródło)

Centrum osiedla

[2014] Centrum osiedla (źródło)

Akacje 5

[2016] Akacje 5 (źródło)

Akacje 8

[2016] Akacje 8 (źródło)

Akacje 11

[2016] Akacje 11 (źródło)

Akacje 1

[2018] Akacje 1 (źródło)

Akacje 2

[2018] Akacje 2 (źródło)

Akacje 3

[2018] Akacje 3 (źródło)

Akacje 4

[2018] Akacje 4 (źródło)

Akacje 5

[2018] Akacje 5 (źródło)

Akacje 6

[2018] Akacje 6 (źródło)

Akacje 8

[2018] Akacje 8 (źródło)

Akacje 9

[2018] Akacje 9 (źródło)

Akacje 10

[2018] Akacje 10 (źródło)

Akacje 11

[2018] Akacje 11 (źródło)

Akacje 2

[2021] Akacje 2 (źródło)

Opis przygotowano: 2021-04